گرم نگه داشتن دست ها در کوهنوردی زمستانی

برخی از افراد یخ زدگی و احساس سرما در دست ها را به عنوان بهای یک صعود زمستانه می پذیرند، اما "هانه اولسون" کوهنورد و مربی ورزش های زمستانی در این باره نظر دیگری دارد. او می گوید اگر از سرما و انگشتان یخ زده تان رنج می برید، پس تمامی مراحل کار را اشتباه انجام می دهید! و ما معتقدیم که در این مورد حق با هانه می باشد، چرا که او در مکان هایی حضور داشته و کمپ زده است که دمای هوا به منفی ۴۰ درجه نیز رسیده است و او به هیچ عنوان احساس یخ زدگی و سرما نکرده است. در این مقاله با هانه همراه می شویم تا راهکارهای گرم نگه داشتن دست ها در کوهنوردی زمستانه را از وی بیاموزیم.

هشت قانون برای گرم ماندن دست ها در کوهنوردی زمستانه وجود دارد:

1- گرم بمانید نه اینکه گرم شوید:

این قانون ممکن است خیلی ساده و آشکار به نظر بیاید، ولی اولویت اول شما گرم ماندن است. برای گرم کردن انگشتان یخ زده، به میزان زیادی انرژی و فعالیت فیزیکی نیاز دارید، پس بهتر است از ابتدا با دست های گرم فعالیت خود را آغاز کنید و این روند را تا انتها حفظ کنید. برای گرم ماندن دست هم حتما به یک جفت دستکش خوب و با کیفیت نیاز خواهید داشت، مثلا دستکش پر یا دستکش های چند لایه گزینه مناسبی برای زمستان به شمار می روند.

2- به پوشش سایر قسمت های بدن خود نیز اهمیت دهید:

هرچند برای جلوگیری از یخ زدن انگشتان دست، توجه به پوشش دست و دستکش بسیار مهم می باشد، اما توجه داشته باشید پوشش سایر قسمت های بدن (مخصوصا پوشش بالا تنه) نیز در گرم ماندن دست ها تاثیر به سزایی دارد. بنابراین با توجه به دمای محیط، لباس های گرم بپوشید و از لایه های پوشاک مناسب و اصولی استفاده کنید. با داشتن یک قسمت میانی گرم، بدن شما قادر خواهد بود گرما را به سایر قسمت های دورتر مانند انگشتان دست و پاها انتقال دهد.

3- خشک بمانید:

دست های خیس همیشه سرد هم هستند. یک جفت دستکش ضد آب، مانع از نفوذ رطوبت به دست ها و در نتیجه گرم ماندن آنها می شود. توجه داشته باشید که شما باید مواظب گرم شدن بیش از حد دستان و عرق کردن نیز باشید، چرا که دست های عرق کرده به هنگام توقف فعالیت و حرکت، به سرعت سرد می شوند و گرمای خود را از دست می دهند. چاره کار استفاده از دستکش های مناسب باتوجه به محیط و دما و نوع برنامه کوهنوردی شما می باشد. به عنوان مثال به هنگام فعالیت هایی که حرکات فیزیکی بالایی دارند، مانند اسکی، نیازی نیست سنگین ترین دستکش کوهنوردی را بپوشید. دستکش های چندلایه با قابلیت جدا شدن پوش بیرونی بسیار مناسب هستند، چرا که دارای لایه بیرونی ضدآب و جداشونده بوده و در صورت گرم شدن زیاد، می توانید این لایه را خارج کرده و از پوش داخلی دستکش استفاده کنید.

4- مانع ورود باد شوید:

یک باد سرد می تواند ستون فقرات شما را به لرزه در بیاورد و همچنین باعث یخ زدن دست های شما شود. یک دستکش ضد آب ذاتا ضد باد نیز می باشد، اما اگر از دستکش های پلار یا پشمی استفاده می کنید، توجه کنید که حتما ضد باد نیز باشند.

5- از پوشیدن لباس های تنگ خودداری کنید:

بندهای ساعت، لباس های دارای کش های تنگ و جذب و همچنین دستکش های تنگ، می توانند روند گردش خون را کمی مختل کنند و مانع گرم نگه داشتن دست ها شوند. بنابراین همیشه از پوشاکی استفاده کنید که خیلی تنگ نباشد و اندازه مناسب داشته باشد.

6- حرکت کنید:

ثابت نگه داشتن دست ها در یک هوای سرد، اصلا ایده جالب و مناسبی نیست. این مورد را به خاطر داشته باشید و دست های خود را به صورت مداوم حرکت دهید. اگر در قسمت دست های خود به طور آزاردهنده ای احساس سرما می کنید، با چند حرکت ساده در قسمت انگشتان و مچ دست و آرنج، می توانید به گردش خون بیشتر کمک کنید تا حرارت به دستان شما برسد. حتی می توانید بازوهای خود را به گردش درآورید. در صورتی که از باتوم کوهنوردی یا عصای اسکی استفاده می کنید، باید بسیار هوشیار باشید، چرا که این باتوم ها باعث می شوند دست ها در حالت یکنواختی باقی بمانند و همچنین گرفتن دسته عصا، باعث فشرده ماندن دست ها و عدم به جریان افتادن خون و سرد شدن تدریجی می شود. بنابراین به صورت دائم، دست های خود را رها کرده و حرکت دهید.

7- از گرمکن های دست استفاده کنید:

امروزه تجیزات گرمایشی بسیار زیادی برای گرم نگه داشتن دست ها در سرما وجود دارند. این گرمکن ها در سه دسته تقسیم بندی می شوند، نوع اول از طریق سوختن و یک شعله بسیار کوچک گرما تولید می کنند، نوع دوم در اثر فعل و انفعالات شیمیایی و نوع سوم از طریق الکتریسیته، باعث تولید یک گرمای ایده آل و بی خطر می شوند.

8- موضوع را جدی بگیرید و سعی نکنید به آن اهمیت ندهید:

هر موقع در دست ها احساس سرما و یخ زدگی کردید، توقف کنید و مشکل را برطرف سازید. برای گرم شدن سریع دست ها می توانید آنها را در زیر بغل خود یا یک دوست قرار دهید و سپس برای گرم نگه داشتن دست ها موارد ۶ و ۷ را انجام دهید.

منبع: koohmarket.com


با ثبت نام آنلاین در برنامه های طبیعتگردی و کوهنوردی از طریق سایت کوهگردی، لذت شرکت در برنامه های باشگاه های کوهنوردی با حضور سرپرستان حرفه ای و کارآزموده را تجربه کنید.

دیدگاه کاربران

ارسال یک دیدگاه