ورزش در هوای گرم و مقابله با گرمازدگی

در بسیاری از مناطق با رسیدن تابستان، فصل مناسب برای انواع ورزش ها از جمله کوهنوردی، صخره نوردی، دوچرخه سواری  و …از راه می رسد و این شرایط ایده آل با بالا رفتن دما، روز به روز کامل تر می شود، تا اینکه گاهی احساس می کنیم که گرما تبدیل به عامل بازدارنده ی ورزش کردن شده است. هدف از ورزش، افزودن به سلامتی و ایجاد روحیه ی شور و نشاط در فرد است، پس بیایید در این نوشتار باهم نکاتی را که برای این منظور یاری دهنده هستند، بررسی نماییم. اگر از آن دسته از افرادی هستید که در فصل تابستان زمان بیشتری برای گشت و گذار دارید، بنابراین این مطلب برای شماست.

- نکات مهم برای فصول گرما:

1- لباس هایی بپوشید که بخارات عرق از لباس شما زود خشک بشوند و به بدنتان نچسبند. (از جنس های کتانی دوری کنید.)

2- حتما از کرم های ضدآفتاب با SPF پایین مثلا ۱۵ و ۲۵ استفاده کنید. قبل از اینکه بیرون بروید، کرم ضد آفتاب را استفاده نمایید و تا زمان برگشت خود به خانه از مرتب تمدید کردن آن اطمینان حاصل کنید.

3- سربند خود را در آب سرد قرار دهید و روی پیشانی یا گردن خود بگذارید. این کار تا حد زیادی بدن شما را خنک نگه می دارد.

4- یک راهکار بسیار کاربردی این است که در صورت وجود آب در مسیر، مانند رودها و آبشارها و … دل به دریا بزنید و با لباس هایتان کمی در آب شنا کنید و بعد هم با همان لباس های خنک و خیس به راهتان ادامه بدهید. این کار تا حد زیادی از کم شدن آب بدن و بالا رفتن احتمال گرمازدگی جلوگیری می کند. البته این کار را باید بدون پوشیدن کفش و جوراب انجام بدهید، به دو دلیل: اول اینکه راه رفتن با کفش های خیس اصلا خوشایند نیست و دوم اینکه همه ی کفش ها الزاما ضد آب نیستند و ممکن است خراب بشوند.

5- سعی کنید در ساعات خنک تر روز حرکت کنید، صبح های زود یا زمانی که در عصر خورشید مایل می تابد، بهترین زمان ها برای صعود هستند. سعی کنید در جاهایی که از سایه ی نسبی برخوردارند، حرکت کنید.

6- هیدراته بمانید! سعی کنید آب زیادی بنوشید تا آب از دست رفته از بدنتان را جبران کنید و احتمال گرمازدگی را هم کاهش بدهید. قبل از اینکه تشنه بشوید، آب بنوشید.

7- سعی کنید زیاد با سرعت حرکت نکنید. هوا خوب است، کمی از طبیعت لذت ببرید و به آرامی در آن قدم بزنید.

- شناخت علائم خطر:

برای مراقبت از سلامتی خود و همراهانی که با آنها کوهنوردی می کنید، بهتر است که علائم گرمازدگی را بشناسید و راه های فایق آمدن بر آن را بدانید.

- گرمازدگی:
- علائم:

1- علائم صورت، حالت تهوع و استفراغ، پوست سرد و مرطوب، سردرد، شکم درد، بدن درد و گرفتگی عضلات

2- به هیچ وجه نباید یک سردرد نسبتا شدید را در کوهنوردی در هوای گرم نادیده بگیرید. کمی توقف کنید تا علاوه بر استراحتی مختصر، کمی آب و مایعات هم  بنوشید.

- نحوه ی درمان:

یک نوشیدنی الکترولیت دار خنک بنوشید. مقداری غذاهای انرژی دهنده بخورید که حاوی روغن و شکر باشند. نیم ساعت تا ۴۵ دقیقه در سایه بمانید و استراحت کنید. در اولین فرصت به بیمارستان مراجعه نمایید.

 

- گرماگرفتگی شدید (احتمال آسیب های جدی یا تهدید زندگی وجود دارد):
- علائم:

 پوست برافروخته، پوست خشک، پلک زدن سریع و ضعیف، دمای بدن بسیار بالا، حالت گیجی و بیحالی، قدرت تصمیم گیری ضعیف در حرکت، توهم، تشنج، گاهی اوقات علائم سکته ی مغزی می تواند در افرادی که ناراحتی قلبی دارند، بروز نماید.

- نحوه ی درمان:

فرد مصدوم و مبتلا به گرمازدگی شدید باید به سرعت خنک بشود. سعی کنید سر و صورت او را با آب بشویید و صورت و بدن او را باد بزنید تا یک اثر خنک شونده ی تبخیری ایجاد نمایید. اگر آب خنک در نزدیکی شما است، فرد مصدوم را به آرامی و در کنار آب قرار دهید تا دست ها و پاهایش سریعتر خنک بشوند. فرد گرما زده را به محلی که سایه است برده و لباس های اضافی وی را از او جدا کنید، باید هرچه سریعتر به بیمارستان رسانده شود. ضمن اینکه کسی باید از وی مراقبت نماید، باید کسی هم در تلاش برای خبر کردن کمک از بیمارستان باشد.


با ثبت نام آنلاین در برنامه های طبیعتگردی و کوهنوردی از طریق سایت کوهگردی، لذت شرکت در برنامه های باشگاه های کوهنوردی با حضور سرپرستان حرفه ای و کارآزموده را تجربه کنید.

دیدگاه کاربران

ارسال یک دیدگاه