اهمیت نوشیدن آب در کوهنوردی

آب مهمترین نوشیدنی در یک برنامه کوهنوردی بوده و نقش اساسی را بازی می کند. در حالت عادی یک انسان به طور متوسط بین ۱ تا۱/۴ لیتر آب در شبانه روز مصرف می کند، اما در یک برنامه کوهنوردی  که بدن دائم در حال فعالیت و عرق کردن است، بدن به ۳ لیتر آب احتیاج دارد. (مصرف آب در مورد اشخاص مختلف متفاوت است)
کسانی که بیشتر عرق می کنند، ممکن است بیشتر از یک فرد عادی به آب احتیاج داشته باشند، این افراد ممکن است ۴ تا ۶ لیتر آب مصرف کنند. در طول یک برنامه بهتر است که در هر استراحت به طور دائم مقداری آب بنوشیم تا اینکه هر چند ساعت یکبار آب زیادی مصرف کنیم.
متأسفانه تشنگی علامت خوب و درستی در مورد احتیاج بدن به آب نیست، چون ممکن است که بدن به آب احتیاج داشته باشد ولی ما احساس تشنگی نکنیم. (خشکی دهان اخطار جدی بدن به کم آبی است) این مسئله به خصوص در صعودهای زمستانی مشهود است. بارها دیده شده که در برنامه های زمستانی افرادی هستند که حتی آب همراه خود نمی آوردند و تحت عنوان این که هوا سرد است و عرق نمی کنیم، آبی نمی نوشند. حتی اگر احساس تشنگی هم نمی کنید، بهتر است که آب بنوشید. هیچگاه ترس و واهمه ای از نوشیدن زیاد آب نداشته باشید، چون بدن به طور طبیعی مازاد آب را دفع خواهد کرد.
فراموش نکنید که اگر کمبود آب بدن، معادل ۳ درصد وزن ما باشد، قدرت تشخیص و هوش و حواس ما رو به تحلیل می رود و زمانی که معادل ۱۰ درصد وزن ما باشد، خطری جدی برای سلامتی و زندگی ماست. (در این حالت ممکن است ادامه کمبود آب به مرگ منتهی شود.)
نوشیدنی ها مانند چای و قهوه با وجود آن که خود حاوی آب هستند، اما به عنوان جایگزین آب توصیه نمی شوند، چرا که همین نوشیدنی ها نقش مهمی در دفع آب بدن دارند. (چای و قهوه به دلیل داشتن کافئین باعث اختلال در ضربان قلب، بی خوابی و دفع مایعات بدن می شوند) لذت نوشیدن چای و قهوه ناشی از گرم شدن و رفع خستگی لحظه ایست.
در تابستان در مسیرهای کوهنوردی، چراگاهها و گوسفند سراهای زیادی وجود دارند، هنگام تهیه آب دقت کنید که آیا آبی که برای نوشیدن بر می دارید در نزدیکی محل چرای گوسفندان قرار دارد و دام از آن آب می نوشد یا نه؟ چنانچه شک و تردیدی دراین مورد وجود دارد، بهتر است که راه را کمی ادامه داده و از جای مطمئن تری آب برداشت. در صورت آلوده بودن آب، خطر ابتلا به بیماریهای روده ای و انگلی وجود دارد. آب را می توان در بطری های نوشانه حمل و استفاده نمود و باید مواظب بود که هنگام بازگشت، این بطری ها در طبیعت رها نشوند. نوشیدن آب یا سایر مایعات در حین ورزش بر خلاف تصور رایج، باعث گرفتگی معده یا سنگینی ورزشکار نمی شود و باید درحین تمرین و مسابقه از مایعات استفاده شود.
بهترین دمای آب یا نوشیدنی در حین ورزش ۱۳ -۸ درجه سانتی گراد (آب نسبتاً خنک) می باشد. تشنگی معیار مناسبی برای کم آبی بدن نیست و به عبارت دیگر زمانی تشنگی عارض می گردد که مقدار نسبتاً زیادی از آب بدن از دست رفته باشد. بنابراین بهتر است قبل از ایجاد تشنگی و در فواصل منظم (مثلاً هر ۱۵ – ۱۰ دقیقه) مایعات بنوشید.
مهمترين نقش آب تنظيم درجه حرارت بدن درهنگام ورزش است. گرمايي كه عضلات فعال توليد مي كنند بايد دفع شود. تبخير از سطح پوست موثرترين راه خنك نگاه داشتن بدن است اما تبخير زياد و يا طولاني مدت مي تواند باعث كم آبي بدن شود. از دست دادن آب بدن مهمترين عامل خستگي و عملكرد ضعيف ورزشكار است و هم چنين اين امر خطر گرفتگي عضلاني خستگي گرمايي و شوك ناشي از گرما را در فرد افزايش مي دهد.

منبع: soluch.ir

دیدگاه کاربران

ارسال یک دیدگاه