✅ سردردهای پس از ورزش و دلایل ایجاد آنها

✅ سردردهای پس از ورزش و دلایل ایجاد آنها

 انجمن پزشکی کوهستان ایران: شاید شما هم سردردهای ساعات بعد از صعود و یا فردای اجرای برنامه را تجربه کرده باشید. این نوع سردرد که "exertion headaches" نامیده می‌شود ممکن است پس از انجام ورزش‌هایی مانند تنیس، شنا، وزنه‌برداری و یا کوه‌نوردی رخ دهد.                                                            

 

دسته‌بندی و علائم
این نوع سردرد به دو دسته کلی تقسیم می شود، دسته نخست "سردرد اولیه ورزشی" نام دارد که علامت آن ایجاد سردرد در دو طرف سر و شقیقه‌ها پس از انجام فعالیت شدید ورزشی است. در دسته دوم، شخص علاوه بر نشانه فوق، دچار دوبینی، استفراغ، کاهش سطح هوشیاری و اسپاسم عضلات گردن می‌شود. این نوع سردرد ممکن است تا چند روز هم ادامه داشته باشد.

 

 

آسیب‌شناسی
انجام تمرینات طولانی و شدید ورزشی منجر به تعریق بدن و از دست دادن آب می‌شود، ضمن اینکه فعالیت در ارتفاع به نوبه خود موجب کاهش اکسیژن‌رسانی به بافت‌ها و مغز می‌شود. همچنین تنظیم سطح PH خون دچار تغییر شده و سطح اسید لاکتیک نیز افزایش می‌یابد. یک تئوری در این خصوص، انقباض رگ‌های موجود در جمجمه و در نتیجه ایجاد سردرد می‌باشد.

 

 

راهکار درمانی
مهمترین راهکار در این خصوص "هیدراته" بودن بدن، یعنی مصرف آب کافی در زمان فعالیت و همچنین پس از آن است. تامین میزان الکترولیت‌های بدن شامل سدیم، کلراید، پتاسیم و منیزیم ، مصرف میزان کافی از کربوهیدات‌ها 3 تا 4 ساعت پیش از شروع فعالیت و متناسب با فعالیت و وزن شما، همچنین مصرف میزان کافی از پروتئین‌ها نقش بسزایی در این خصوص دارد.

 

 

پیش‌گیری
فعالیت‌های شدید ورزشی را یکباره شروع نکنید، بصورت آهسته بر میزان شدت تمرین اضافه کنید. پیش از شروع فعالیت حتما اقدام به انجام حرکات مخصوص برای گرم کردن بدن کنید و پس از اتمام حرکات خاص سرد کردن بدن را انجام دهید.

 

هشدار
اگر این سردردها به مرور افزایش یافت، موجب ایجاد گیجی در شما شد، همراه با معده‌درد بود و یا مانع انجام فعالیت‌های روزمره شما شد، حتما موضوع را با پزشک در میان بگذارید؛ زیرا برخی از مطالعات صورت گرفته بیانگر این نکته می‌باشند که ایجاد چنین سردردهایی می‌تواند در نتیجه وجود مشکلات بدنی دیگری همچون وجود یک تومُر، خون‌ریزی داخلی و یا بیماری قلبی باشد.
ترجمه: پویا سلیمانی
livestrong.com/article/274066-headaches-the-day-after-physical-activity

 

 

انجمن پزشکی کوهستان ایران 
@irmma

 

دیدگاه کاربران

ارسال یک دیدگاه