قله بردو (زنج)

قله ای در دیار دوتار و عرفان، تربت جام...
از مشهد به سمت فریمان و بعد ادامه مسیر به سمت دیار شیخ احمد جام.. بعد از روستای کاریزنو وعبور از پاسگاه کاریزنو، به سمت چپ پیچیدن و بعد از عبور از روستای"بردو" دلبری های قله "بردو" است که تو را به صعود دعوت می کند. در مسیر رسیدن به قله، بوته های فراوان "گون"، "کنگر"، درختان "ارس" و انواع و اقسام گیاهان کوهی دیگر، زیبایی را به تو پیشکش می کنند. بعد از چند ساعت تلاش خود را بر فراز قله می بینی...
قله بردو که با نام های زنج بردو  و زینج هم خوانده می شود با ارتفاع ۲۷۰۴ متر از سطح دریا، در ارتفاعات جنوب فریمان، نزدیک به روستاهای کاریز نو ، بردو و کلاته آقا محمد، در جاده فرعی منشعب از مسیر فریمان به تربت جام واقع شده است.
پیمایش این برنامه، مطابق از کلاته آقا محمد آغاز و در داخل دره ای مملو از درختان زیبای ارس با شیب ملایمی تا پای یال ادامه می یابد. پس از آن حدود ۲ کیلومتر روی یال صعود خواهیم داشت. طول کل مسیر پیمایش از روستا تا قله ۷٫۹ کیلومتر است.
این منطقه جنگلی فوق العاده زیبا و بکر است و درختان کهنسال ارس جذابیت منطقه را دو چندان کرده اند. منطقه کمتر توسط کوهنوردان صعود شده است و در برخی نقاط در طول مسیر پاکوب خاصی وجود ندارد.

برچسب‌ها :