ضرورت گرم کردن و انجام نرمش قبل از شروع برنامه

گرم کردن بدن و انجام نرمش ها (مخصوصا کششی) قبل از صعود به قله، یا اجرای یک برنامه ی کوهپیمایی، برای کوهنوردان یک امر بسیار بسیار مهم است ولی متأسفانه زیادند کسانی که در اجرای برنامه تعجیل کرده و بعضاً به مشکل می خورند. مشکلاتی که ممکن است بر اثر گرم نکردن بدن قبل از یک ورزش سنگین مثل کوهنوردی برای بدن بوجود آید بسیارند و خود یک مبحث گسترده است. زمان نرمش ها و گرم کردن بدن بستگی به سنگینی برنامه دارد.

مطالعه بیشتر

وظایف و خصوصیات سرپرست در برنامه های کوهنوردی

برخورد مناسب سرپرست با افراد گروه بر روحيه تيم تأثير بسياري خواهد داشت. هر عكس العملي از جانب او در نظر افراد جلب توجه خواهد كرد، مانند چهره ي شاد ، عبوس ، نگران، گرفته و يا آرام و ... كه تيم از آن تأثير مي گيرد و احساس شادماني، نگراني، دلهره و يا آرامش خاطر را می تواند در گروه به وجود آورد.

مطالعه بیشتر

اخلاق کوهنوردی

در کوهنوردی، در این مسیر سخت و پیچ در پیچ، انسانهایی با ما همراه هستند، گروهی از ما پیشی میگیرند و گروهی بی تفاوت از کنار ما میگذرند، هرکس به سویی و هدفی. در این سفر فقط آنهایی که رفیق شفیق یکدیگرند شانه به شانه یکدیگر به سوی هدفی والا پیش میروند پیرو "اخلاق کوهنوردی" این راه را می پیمایند.

مطالعه بیشتر

اهمیت نوشیدن آب در کوهنوردی

مهمترين نقش آب تنظيم درجه حرارت بدن درهنگام ورزش است. گرمايي كه عضلات فعال توليد مي كنند بايد دفع شود. تبخير از سطح پوست موثرترين راه خنك نگاه داشتن بدن است اما تبخير زياد و يا طولاني مدت مي تواند باعث كم آبي بدن شود. از دست دادن آب بدن مهمترين عامل خستگي و عملكرد ضعيف ورزشكار است و هم چنين اين امر خطر گرفتگي عضلاني خستگي گرمايي و شوك ناشي از گرما را در فرد افزايش مي دهد.

مطالعه بیشتر

۱۰ نکته مهم در کوهنوردی

کوهنوردی یکی از لذت بخش ترین و پر طرفدارترین شکل های طبیعت گردی و در عین حال  ورزشی چالش برانگیز و پر زحمت است که همزمان با لذتی وصف ناشدنی که از تماشای افق های باز به شما می دهد، به حفظ و بهبود سلامت فیزیکی و روحی شما به بهترین شکل کمک می کند.

مطالعه بیشتر

گزارش برنامه آبشارهای یخ زده اخلمد

🔶 برنامه:آبشارهای یخ زده اخلمد
🔸تاریخ اجرا:۱۳بهمن۹۶
🔸سرپرست:نوشین شریعتی
🔸تعداد افرداد شرکت کننده:۲۵ نفر

مطالعه بیشتر

چه گونه کفش کوه خویش را سایز کنیم؟ 

اندازه کفش های کوهنوردی تاثیر بسیار زیادی هم در حفظ گرمای پا و هم در عملکرد خود کفش دارد. بسیاری از سنگنوردان برای اینکه از تمامی عملکرد کفش خود استفاده کنند٬ کفش هایشان را تا حد ممکن تنگ انتخاب می کنند....

مطالعه بیشتر

✅ سردردهای پس از ورزش و دلایل ایجاد آنها

✅ سردردهای پس از ورزش و دلایل ایجاد آنها

 انجمن پزشکی کوهستان ایران: شاید شما هم سردردهای ساعات بعد از صعود و یا فردای اجرای برنامه را تجربه کرده باشید. این نوع سردرد که "exertion headaches" نامیده می‌شود ممکن است پس از انجام ورزش‌هایی مانند تنیس، شنا، وزنه‌برداری و یا کوه‌نوردی رخ دهد.

مطالعه بیشتر

تنظیم کوله پشتی روی بدن کوهنورد

هدف از تنظیم کوله پشتی ، انتقال صحیح وزن بار کوله پشتی به بدن کوهنورد و به نحوی است که حدود 80 در صد و حتی بیشتر از وزن بار به روی پایین کمر و لگن منتقل شود و شانه های کوهنورد بیشتر در کنترل استقرار بار نقش داشته باشند، می باشد.

مطالعه بیشتر

راهنمای استفاده از باتوم کوهنوردی

باتوم یکی از ابتدایی‌ترین و در عین حال اساسی ترین وسایل کوهپیمایی است. بسیار مهم است که باتوم ها بصورت یک جفت (2عدد) و صحیح بکار رود تا صدمه ای به کوهنورد وارد نشود...

مطالعه بیشتر